Разубавете го вашиот дом со LED лента

Како да го направите вашиот дом поелегантен и поубав користејки само ЛЕД лента ?

Уредувањето на некои домови знае да биде апсолутно извонредно и фантастично.Истото може да го постигнете и вие со користење на веќе добро познатата ЛЕД лента. Во зависност од тоа како и каде ќе ја поставите ЛЕД лентата ќе можете да го направите вашиот дом да изгледа професионално и елегантно.

Еве неколку идеи како можете да го постигнете тоа,на вас останува да ги следите нашите совети или користете ја вашата креативност да добиете уште подобри резултати.

1.Погледнете под висечките елементи во кујната

Имате кујна ? Секако дека имате и таа е една од најкористените соби во вашиот дом после дневната и спалната соба. Зошто да немате вградено светло кое не само што ќе ја направи кујната да изгледа многу по елегантно туку истовремено ќе добиете и помошно светло при вршење на работа во кујната ? Многу е едноставно само залепете или вградете лед лента по цела должина на висечките кабинети во вашата кујна и ќе добиете прекрасен ефект со минимален трошок. Доколку планирате да ставите лед лента и над вашиот водник препорачуваме да ставите водоотпорна или силиконска лед лента поради заштита од вода. Исто така доколку имате остров во кујната ставете лед лента по неговите рабови и драстично ќе го промените изгледот на целиот тој простор.

За повеќе идеи како да вградите лед лента во вашата кујна кликнете овде.

лед лента кујна

2. Таванско скриено светло

Можеме да кажеме дека користењето на ЛЕД лента за осветлување на  декоративни тавани е најзастапено насекаде во светот. Едноставноста на поврзувањето и флексибилноста на самите лед ленти се дел од причините зошто е тоа така и плус да не заборавиме дека таванот изгледа фантастично. Освен што ке додадете друга димензија во вашиот простор истовремено добивате и прекрасно атмосферско осветлување за кога сакате да се релаксирате и одмарате. Можете да ставите еднобојна лед лента или доколку сакате изберете РГБ лед лента која ги менува боите заедно со контролер и менувајте ги боите во зависност од вашето расположение.

За повеќе идеи како да вградите лед лента на вашиот таван кликнете овде.

скриено светло

3.Лед лента зад вашиот телевизор

Земено во обзир колку време поминуваме пред нашите ТВ екрани,било да е во дневната,спална,детска соба добро е да имаме вградено лед лента позади самиот телевизор.Зошто ???
ЛЕД лентата ќе додаде кул екстравагантен изглед во вашата просторија и ќе ги заштити нашите очи.Да, гледањето на ТВ подолго време во темна или во соба каде што има малку светлина штети на видот. Дали сте приметиле по подолго гледање на вашата омилена серија или филм во темна соба ви изгледа дека ТВ екранот пропаѓа во ѕидот ? Или дека  по долго гледање во темница кога ке ги светнете вашите светлики на вашите очи им треба неколку секунди да се прилагодат при што кај  некои може да се појават главоболки,вртоглавица и сл. Па поради тоа ве советуваме да ставете констатно амбиентално светло позади ТВ со едноставно вградување на ЛЕД лентата.

За повеќе идеи како да вградите лед лента позади вашиот ТВ кликнете овде.

лента ТВ

4. Одбележување на декоративни панели или фигури на вашиот ѕид

Доколку не сакате или не планирате да вградувате силно лед осветлување на целиот ѕид или вашиот таван можеби најдобро е да размислите за дискретно освтелување на делови од вашиот ѕид или форми доколку ги имате на него. Се што треба да направите е претходно да испланирате и оставите простор позади фигурите или декоративните панели кои ги имате за ставање на лед лента. Едноставно решение со кое ќе добиете апсолутно прекрасни резултати.

За повеќе идеи како да го направите вашиот ѕид со лед лента кликнете овде.

лед ѕидови

5.Правилно поврзување

Без разлика дали ќе се одлучите да вградите лед лента во вашите домови или некое друго осветлување,речиси секогаш го имаме  проблемот со кабли и жици.Постојат повеќе решенија за овој проблем како убаво планирање каде и како ќе ги скриеме или пак да се определите за еден вид конектори или декоративни приклучоци кои каблите ке ги претворат во детал кој се вклопува во вашиот простор.

Сега кога ги имате нашите предлози како да го направите вашиот дом поубав и поелегантен со користење само на лед лента се надеваме дека ке ги следите советите и ке се одлучите да вградите лед лента по примерите кои ги имаме  дадено или пак уште подобро икористете ја вашата имагинација и креативност и експериментирајте со лед лентата па може ке добиете уште подобри резултати.

овој текст е објавен во категоријата совети и едукација за правилно осветлување и ги користи следниве клучни зборови:ЛЕД лента, led lenta, дизајн,лед осветлување, лед сијалици, лед ламби, лед, лустер, лустери, продавница за осветлување, led osvetluvanje, led lambi, led sijalici, luster, lusteri, prodavnica za osvetluvanje strumica, se za doma, osvetluvanje, dnevna soba, terpezarija, spalna, kujna, dizajn.

5 нешта кои треба да ги знаете пред да купите LED светилки.

Сега кога веќе прегоруваат вашите обични или штедливи (неонски) светилки треба да размислувате да ги промените со LED сијалици.

LED сијалиците се познати по тоа што имаат неверојатно долга трајност и се нај економски исплативи сијалици што постојат. Во изминатите години LED сијалиците имаат напреднато повеќе од било кој друг вид на осветлување во светот и секако се моментално најпродавани светилки на пазарот и тоа не само кај нас туку и во целиот свет. Но пред да се одлучите за вградување на LED светла во вашиот дом најдобро е да ги знаете овие 5 нешта за LED сијалиците.

1. Лумени,а не вати !!!

Заборавете се што знаете за обичните или неонските светилки, ватажата кај LED сијалиците е речиси НЕБИТНА.

Досега кога купувате сијалици секако првата работа што Ве интересира е нивната ватажа (јачина и потрошувачка), но кај LED сијалиците јачината на светлината се интрепретира на сосема друг начин. Спротивно од општото мислење ватажата не е показател за јачина на светлина туку е показател на потрошувачката на електрична енергија која ја конзумира вашата сијалица. На пример да споредиме една обична сијалица што дава светлина и троши 60w истата светлина од LED сијалица ќе ја добиете ако одберете светилка која троши од 8-10w во зависност од прозводителот и брендот на сијалицата, но за да не мора се да пресметувате кога ќе купувате LED сијалици едноставно прашајте или побарајте од продавачот колку ЛУМЕНИ има сијалицата која ви ја нудат. Лумените (lm) е реалната мерка за тоа колку светлина дава сијалицата и тоа е се што треба да ве интересира!

Еве една табела според која може да се ориентирате во пресметката вати во лумени:%d0%bb%d1%83%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d1%81ntitled

2. Изберете ја правилната боја на светлина

Обичните сијалици се знае имаат топло жолта боја на светлина, кај LED сијалиците имате можност да изберете каква боја сакате за вашиот простор.

Како што напоменавме со LED светилките можете да изберете различна боја на светлината во вашиот простор. За вашиот дом најчесто се избираат популарните топла бела, дневна бела и ладна бела светлина. Бојата на светлината на сијалиците се мери во Келвини и колку пониска е вредноста толку пожолто свети, а колку е повисока свети поладно бело. Еве една фотографија на која јасно се гледаат нијансите на најпопуларните бои на светлина кај сијалиците.

color-temperature-format

3. Ќе платите поскапо за LED сијалици одколку за обични.

LED сијалиците се како хибридна кола, поефтини кога ги користите, но поскапи однапред од обичните коли.

Доколку се решите да купите и ги промените сијалиците во вашиот дом не може да очекувате дека веднаш ќе заштедите вреќа пари туку гледајте на тоа како долгорочна инвестиција. Да, LED светилките се поскапи, но за среќа големата конкуренција на пазарот за осветлување доведе до снижување на цените на LED сијалиците која ги прави достапни речиси за сите.

LED светилките ќе се исплатат во тоа бидете уверени! Во меѓувреме уживајте во долготрајноста на сијалиците, во пониските цени за електрична енергија доколку ставите LED во целиот ваш дом или деловна просторија. Со помош на тоа, ги заштитувате Вашите лустери со користење на LED сијалици кои не емитуваат голема топлина.

4.Постојат и dimmable LED сијалици

Поради изработката на струјните кола во самите сијалици, не сите LED сијалици работат на потенциометар, но постојат и такви за кои мора да се нагласи доколку сакате така да ги користите.

Повеќето потенциометри (Димери) на нашиот простор се направени и дизајнирани да се користат со обични сијалици, но тоа веќе нема да е проблем при користењето LED сијалици на вашите лустери. Се што треба да направите е да побарате Dimmable LED светилки или да побарате потенциометар кој е направен за користење на LED сијалици.

light-dimmer-switch

5. Не сите светлечки тела треба да работат со LED сијалици !

Како што е познато LED сијалиците не греат кога работат туку се ладни светилки, но тоа е само делумно точно. LED сијалиците се загреваат, но поради систем кој е вграден во дното на сијалицата топлината се извлекува надвор и така самата сијалица останува ладна.
Токму заради тоа, не сите лустери или светлечки тела треба да се со LED сијалици и заради тоа може да не траат долго време. Нив не треба да ги користиме во целосно затворени лустери или други расветни тела поради самиот факт дека доколку се користат во целосни затворени тела нема каде да оди топлината која се испушта од самата сијалица и таа и наштетува на LED светилката и придонесува до побрзо оштетување на сијалицата.
Затоа добро планирајте во што ќе ставите LED осветлување за да не се соочите со вакви проблеми.

Се надеваме дека овој текст ќе ви помогне правилно да изберете ЛЕД осветлување за вашиот простор. Следете не за повеќе стручни и ефикасни совети како најдобро да го постигнете тоа што го сакате во врска со осветлувањето и слободно споделете ги нашите текстови со вашите пријатели на социјалните мрежи.

 

овој текст е објавен во категоријата совети и едукација за правилно осветлување и ги користи следниве клучни зборови: лед осветлување, лед сијалици, лед ламби, лед, лустер, лустери, продавница за осветлување, led osvetluvanje, led lambi, led sijalicki, luster, lusteri, prodavnica za osvetluvanje strumica,